Sebil’e Dair Ne Varsa…..

Su Sebili Nedir ?

          Su sebili, günlük hayatımızda sıcak ve soğuk su ihtiyacımızı her an hazır durumda bize sunan, gerek evlerimizde gerekse iş yerlerimizde kullandığımız cihazdır.

          Piyasada farklı marka ve modellerde bir çok sebil kullanılmaktadır. Bunların en çok kullanılan tipi ofis tipi yani sıcak ve soğuk su veren sebillerdir. Bunlardan bazıları standart tip yani damacananın üstten takıldığı sebiller, bazılarıda gizli damacanalı sebillerdir. Son zamanlarda su sebillerinin fiyatları çok yükseldiği için maliyeti düşürmek amaçlı sadece soğuk su ve normal su veren sebiller üretilmeye başlanmıştır. bu sebillerde ısıtma sistemi ve sıcak su kazanı (haznesi) olmadığı için sıcak su vermemektedir.

          Diğer bir sebil tipide sanayi tipi su sebilleridir. Sanayi tipi su sebilleri sadece soğuk su sebilleridir. Genelde piyasada 40 lt – 60 lt – 80 lt ve 100 lt’lik tipleri kullanılmaktadır. Bunların içinde en çok kullanılanı 80 lt’lik sanayi tipi sebillerdir ve genelde ağır sanayi bölgeleri, fabrikalardır.

          Su sebilleri hangi marka, model ve tip olursa olsun hepsininde bulunduğu ortama ve kullanım koşullarına göre 1 – 3 ay arasında mutlaka ozonlama yöntemi ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde durgun suda oluşan bakteri ve mikroorganizmalar insan sağlığını tehlikeye atmakta, bulantı, kusma, ishal vb. hastalıklara sebep olmaktadır.

Su Sebili Neden Su Kaçırır ?

          Su sebillerinde genelde en sık rastlanan arıza su kaçağıdır. Sebildeki su kaçağının birkaç sebebi olabilir. Bunları sizlere birkaç başlık altında sıralayabiliriz.

* Musluktan Kaynaklanan Su Kaçağı

          Sebil muslukları genelde dişidir. Yani dışarıdan müdahale edebilirsiniz. Erkek musluklar (nadiren rastlanır) içten montajlıdır ve değiştirebilmeniz için sebilin üst (çatı) kapağını ve arkadaki peteği (ızgara) açmanız gerekir. Musluklar kullanıldıkça kulpun bağlı olduğu üst renkli kısım (kırmızı ve mavi) gevşemiş olabilir. Bu kısımları saat yönünde sıkıştırdığınız taktirde sorun çözülür. Bir diğer sebepte musluğun gövdesinde çatlak veya kırık (genelde sıcak musluğunda olur) oluşmasıdır. Muslu gevşek takılı olduğu için veya teflon sarılmadığı içinde su kaçağı olur. Bu durumda musluğu söküp teflon sarılmalı ve tekrar takılmalıdır. Eğer erkek musluksa içerdeki bağlantılarda kaçak olabilir. Bunun çözümü için sebil servisinden destek alınız.

*Soğuk Su Kazanında Su Kaçağı

          Soğuk su kazanı sebilin üst kısmındaki damacananın takıldığı kapağı çıkardığınızda göreceğiniz kazandır. Kazanda çatlama olması (aşırı buzlanmadan dolayı) olabilir. Bazı sebillerde kazan göbek bağlantısı vardır. Bu bağlantı aparatının gevşemesi veya kırılması da su kaçağı sebebidir. Her ikisi içinde sebil servisinden destek alınız.

* Buhar Tahliyesinden Su Kaçağı

          Sıcak su kazanındaki su kaynadığında patlamaması için ince bir hortumla buhar ve fazla suyu atması için soğuk su kazananına bağlantı verilmiştir. bu bağlantının yapıldığı aparatda kırık (sibop) ya da hortumda yırtılma varsa su kaçağına sebep olur. Bunun çözümü için sebil servisinden destek alınız.

* Sıcak Su Kazanından Su Kaçağı

          Sıcak su kazanı sebilin arkasından bakıldığında görülebilen, soğuk su kazanının hemen altındaki kazandır. Sıcak su kazanı genelde kazanı taşıyan üstündeki askı aparatının puntasının atmasıyla oluşan küçük deliklerden su kaçırır. Sıcak su kazanının tamiri olmadığı için kazanın değişmesi gerekir. Bununla ilgili sebil servisinden destek alınız.

* Tahliye Setinden Su Kaçağı

          Sebillerin temizlenmesi gerektiğinde içindeki suyu tamamen boşaltılabilmesi için kullanılan arka kısmında tahliye seti vardır. Bu setin kapak kısmı dışarıdadır. Sebilin arkasına baktığınızda bir kapak görürsünüz. Genelde kapak kırıldığı için, kaybolduğu için, içindeki contası eridiği yada düştüğü için veya tahliye setinin gövdesinde kırık oluştuğu için su kaçırır. Bununla ilgili sebil servisinden destek alınız.

Umarım faydalı olmuşumdur.

 

Su Sebillerinin Dezenfektesi Hakkında

          Su sebilleri günümüzde vazgeçilmez bir yere sahip olmuştur. Sıcak ortamlarda soğuk su ihtiyacı duyduğumuzda, soğuk ortamlarda ve ne zaman çay, kahve vb. ihtiyaç duyduğumuzda aklımıza ilk gelen ve 24 saat bu ihtiyaçlarımızı karşılayan su sebilleri özellikle işyerlerimizde olmazsa olmazımız haline gelmiştir.

          Ancak gözden kaçırdığımız, önemsemediğimiz ya da bilmediğimiz için yaptırmadığımız su sebillerimizin dezenfektesi ve temizliği aslında sağlığımızı tehdit etmektedir. Su sebillerinin bulunduğu ortama göre 1-3 ay arasında mutlaka dezenfekte edilmelidir. Aksi taktirde sebilin içindeki durgun suda oluşan bakteri, virüs, mikroorganizma vb. birçok hastalığa sebep olmaktadır. Bunlardan biriside lejyonella hastalığıdır. Bu yüzden su sebillerinizin 1-3 ay arasında mutlaka dezenfekte ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

          Firmamız Burak Sebil olarak Sebil Servisi hizmeti vermektedir. Sebil servisimiz sadece sebil dezenfektesi değil aynı zamanda Sebil Tamiri, Toptan ve Perakende Sebil Yedek Parçaları (sebil musluğu, sebil kapağı, sebil bardaklığı, sebil damlalığı vs.) satışı, 2. El Su Sebili Satışı gibi hizmetlerde vermektedir. Bu faaliyetl yuvarlak kapağı (watergart – su alma grubu), lerimizi aşağıda daha açık bir şekilde sıraladık.

          * Su Sebili Dezenfektesi: Ofis ve Sanayi Tipi su sebillerinin içinin yani içme suyunun temas ettiği hazneler (kazanlar), parçalar, kanallar ve muslukların ozonlama yöntemi ile dezenfekte edilmesi işlemidir.

          * Su Sebili Temizliği: Su Sebillerinin sebil servisimize alınıp dış kısmının yani görünen yüzeylerin, parçaların özel ilaçlar ve aparatlar kullanılarak dış yıkaması yapıldıktan sonra içininde ozonlama yöntemi ile dezenfekte edilip, etiketlerinin yenilenip streçlendikten sonra teslim edilmesi işlemidir.

          * Su Sebillerinin Tamiri: Sebil servisimizdeki ustalarımız sebillerinizin arızasını tespit ettikten sonra yerinde yapılabilecek arızaların tamirini yapar (termostat, termik, musluk değişimi, musluk arkası değişimi, tahliye seti değişimi, soket yanıkları, hortum patlakları, kablo değişimi, vs.), ağır arızası olanları yani yerinde yapılamayacak olanları (motor değişimi, gaz kaçağı, gaz tıkanıklığı, sıcak su kazanı değişimi, vs.) ise sebil servisimize alıp tamirini, bakımını, kontrolünü yaptıktan sonra size teslim eder.

          * Su Sebili Yedek Parçaları: Firmamız piyasada bulunabilen her türlü sebil yedek parçalarının Toptan ve Perakende satışını yapmaktadır. Bunlardan bazılarını kendimiz ürettiriyoruz, bazılarını ise üretici firmalardan tedarik ediyoruz. Toptan ve Perakende satışını Yaptığımız Sebil Yedek Parçalarından bazılarını şunlardır; Sebil musluğu, sebil bardaklığı, sebil üst kapağı (çatı kapak), sebil yuvarlak kapağı (watergart – su alma grubu), sebil damlalığı (atık su kabı), tahliye seti, her sebile uyumlu yuvarlak kapak (watergart – su alma grubu), vs.

          * Hizmet Bölgelerimiz: İller: İstanbul, İzmit (Kocaeli) İlçeler: Gebze, Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Çekmeköy, Ataşehir, Sancaktepe, Sultanbeyli Semtler: Çayırova, Şekerpınar, Orhanlı, Aydınlı, İçmeler, Güzelyalı, Esenyalı, Kaynarca, Topselvi, Kurtköy, Yakacık, Soğanlık, Cevizli, Küçükyalı, Bostancı, Göztepe, Dudullu, Kayışdağı, Fındıklı ve bu ilçe semtlerin yakınındaki bölgeler.

Burak Sebil Hakkında

          Firmamız 15 yılı aşkın süredir su piyasasının içinde olup, yaklaşık 5 yıldır su sebillerinin, Temizlik (Ozonlu Dezenfekte), Teknik Servis (Tamir – Bakım), Yedek Parça Satışı ve 2.El Sebil Alım-Satımı ile sebil piyasasında da yerini almıştır.

          Uzun yıllardır su piyasasının içinde olduğumuz için su ile ilgili araç-gereçlerde özellikle de su sebillerinin Temizlik (Ozonlu Dezenfekte), Teknik Servis (Tamir-Bakım), Yedek Parça Satışı ve 2.El Sebil Alım-Satımında uzman ekip ve ekipmanlarımız ile kaliteli hizmet vermeyi hedeflemiş bir firma olarak çalışmaktayız.

          Su sebillerinin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için Su Sebillerinin Dezenfektesi ile ilgili bir çok araştırma yapıp, sonuçlarını sizlerle özel olarak paylaşmaya çalıştık. Bu bilgileri görmek için lütfen Dezenfekte ve Temizlik bölümünü inceleyiniz.

          Burak Sebil olarak yaptığımız işte dağılmamak ve hakkıyla yapabilmek adına sadece su sebilleri üzerine yoğunlaşıp, gün geçtikçe kendimizi ve yapmakta olduğumuz sebil servisi işimizi geliştirmeye yoğunlaşıp siz değerli müşterilerimize daha iyi, daha kaliteli, daha doğru hizmet vermek çabası içerisindeyiz. Bu anlayışla su sebillerinin bazı yedek parçalarını (sebil musluğu, sebil kapağı, sebil bardaklığı vs.) kendimiz üretmeye ve ürettirmeye başladık. Hedefimiz bir gün her bir parçasına kadar ülkemizde üretilen yerli yani TM (Türk Malı), Made in Türkey etiketli su sebilleri imalatını yapabilmektedir.

          Günümüzde sebil dezenfektesi iş sağlığı ve güvenliği tarafından denetlenmektedir. Firmamız su sebillerinizin dezenfektesini yerinde yani işyerinizde bulunduğu ortamda dezenfekte etmektedir. Bu sayede hem siz hem de çalışanlarınız sebilsiz (sıcak ve soğuk susuz) kalmadan sebilinizin dezenfektesini yapıyoruz. Yaptığımız işlemler 15 – 25 dakika arasında sürüyor. Zaman aralığı sebilinizin modeline, bulunduğu ortama ve kullandığımız ozon jeneratörünün kapasitesine göre değişiklik göstermektedir.

          Yaptığımız işlemlerden sonra (sebil dezenfektesi) iş güvenliği uzmanınızın istemiş olduğu şekilde hem sebillerinizin üzerine dezenfekte yapıldığına dair etiket yapıştırıp, hem de iş güvenliği dosyanızda bulundurmanız için sebil dezenfekte raporu yazıyoruz. Hem etiketin hem de dezenfekte raporunun iş güvenliği gereğince 3 ay geçerliliği vardır. Etiket de ve sebil dezenfekte raporunda sebil dezenfektesinin yapıldığı tarih ve 3 ay sonra tekrar yapılması gereken tarih yazılıdır.

          Dilerseniz özel olarak yaptırmış olduğumuz sebil dezenfektesi takip programına kaydederek takip altına alıp sebilinizin dezenfekte zamanı geldiğinde sizinle iletişime geçip sebilinizin dezenfekte zamanının geldiğini hatırlatıyoruz.

Su Sebilleri Neden Temizlenmelidir ?

          Su sebilleri bulunduğu ortama göre en az 1-3 ay arasında mutlaka Ozonlama Yöntemi ile dezenfekte edilmelidir. Çünkü sebilin içinde bulunan soğuk kazanı (üst tarafta bulunan), sıcak su kazanı (alt tarafta bulunan, görünmeyen), borular (musluklara ve tahliye borusuna giden borular) ve aparatlar (plastik parçalar) sürekli su ile temas halinde olduğu için (özellikle de bekleyen suyun bulunduğu yani sıcak su kazanı ve tahliye bölümü) zamanla tortu, yosun, pas, kist, spor, bakteri, virüs ve koku oluşmasına neden olur. Oluşan bu zararlı maddeler ve bakteriler insan sağlığını olumsuz etkiler ve insan bünyesinde zamanla çeşitli hastalıklara neden olur. Bunlardan başlıcaları İshal, Kolera, Tifo, Sıtma, Gıda Zehirlenmeleri, v.b. dir. Bu yüzden su sebillerinin periyodik olarak özellikle de Ozonlama Yöntemi ile dezenfekte edilmesi gerekir.

Ozon Nedir ?

          Ozon, üç oksijen atomundan oluşan (O3) bir moleküler bileşiktir. Ozon, iki atomlu normal oksijenin (O2) çok daha yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Bu yüzden bu iki çeşit molekülün yapıları birbirinden çok farklıdır. Ozon, oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. Ölçülü oranda solunduğunda herhangi bir yan etkisi olmayan ozon çok güçlü okside etme, çok etkili dezenfekte etme, hiçbir atık-kalıntı bırakmama özelliği olduğu için ve ham madde olarak havadaki oksijeni kullandığı için dünya çapında mikrop öldürücü olarak kullanılmaktadır.

Su Sebilleri Neden Ozon Gazı İle Dezenfekte Edilmelidir ?

          Ozonun tanımında da açıkladığımız gibi ozon, kalıntı bırakmadığı, çok güçlü bir dezenfektan ve mikrop düşmanı olduğu, kısa zamanda tekrar havaya karışıp yok olduğu, gaz olduğundan sebilin su ile temas eden her noktasına ulaşabildiği için su sebilleri mutlaka ozonla dezenfekte edilmelidir. Sebil dezenfekteleri kullanılan ortama göre 1-3 ay arasında periyodik olarak mutlaka yaptırılmalıdır.

Su Sebillerini Nasıl ve Nerede Dezenfekte Ediyoruz ?

          Su sebillerinizi sizden hiç almadan yani bulunduğu ortamda dezenfekte ediyoruz. Profesyonel ekip-ekipman ve cihazlarımızla işyerinize ya da ofisinize gelip yaklaşık 20-30 dk da temizliğini ve dezenfektesini yapıyoruz. Dilerseniz sebilinizin dezenfektesini takip altına alıp sizlere periyodik olarak hatırlatma yapıyoruz.

Burak Sebil Teknik Servis Hizmetleri Hakkında

                    Teknik servis olarak sebillerinizin her türlü arızasını çözüyoruz. Basit sorunlarınızı (Musluk değişimi, kapak değişimi, termostat değişimi, musluk arkası değişimi, tahliye seti değişimi, termik değişimi, aç-kapa düğmesi arızaları, role değişimi vs. gibi) sebilinizi almadan yerinde çözüyoruz. Diğer büyük arızaları (Motor değişimi, Gaz basımı, Soğuk Su Kazanı değişimi, Sıcak Su Kazanı değişimi, Boyama, İç-Dış komple bakım ve temizliği v.s. gibi) servisimize alıp size en kısa sürede teslim ediyoruz. Teknik servisimizdeki profesyonel aletler, aparatlar, uzman ekip ve ekipmanlar sayesinde sebilinizle ilgili çözemeyeceğimiz bir arıza yoktur. Fakat bazı sebillerde birden fazla arıza, sorun ve parça eksiği olabiliyor, bu durumda da sizinle maliyetlerini paylaşıp yapılmaya değer bir sebilse ve sizde yapılmasını onaylarsanız sebilinizin sıkıntısını giderip size teslim ediyoruz. Eğer yaptırmanın sizin için masraflı olduğunu düşünürseniz sebilinize herhangi bir işlem yapmadan, sadece servis ücreti karşılığında sebinizi size tekrar teslim ediyoruz.

          Lütfen yaptığımız işlemlerin ve değiştirdiğimiz parçaların, kalitesini ve fiyatlarını piyasada araştırınız.

          Not : Arızası tespit edilen sebilin fiyat bilgisi sizinle paylaşıldıktan sonra onayınızı alıp gerekli işlemlere başlıyoruz. Yaptığımız işçilikte 6 ay garanti veriyoruz. Garanti kullanım hatalarını (düşürme, çarpma, kırma, susuz çalıştırma vb.) kapsamaz.

          Bir çok elektrikli ev aletleri gibi su sebilleri de bir çok parçadan oluşmaktadır. Diğer elektrikli aletlerden farkı parçalarının kolay kırılabilir ama aynı zamanda da kolay değiştirilebilir olmasıdır. Sebil piyasasındaki en büyük sıkıntılardan birincisi teknik servis yani sebil servisi bulmak, ikincisi de tamir için gerekli olan yedek parçayı bulmaktır. Piyasada yaklaşık 30-35 arası marka ve bunlara bağlı olarak 80-100 arasında farklı model sebiller bulunmaktadır. Bu marka ve model sebillerin bir çoğunun parçasını elimizde bulundurmaktayız.

          Bazı parçalar piyasada bulunmadığı, firması artık kapandığı ya da fiyatları çok yüksek olduğu için Burak Sebil olarak kendimiz üretmeye ve ürettirmeye başladık. Amacımız sizlere daha kaliteli, daha sağlıklı ve fiyat olarak daha uygun parça temin edebilmektir.

          Toptan ve perakende satışını yaptığımız yedek parçalardan bazıları şunlardır; Sebil Musluğu (kendi imalatımızdır), Sebil Bardaklığı, Sebil Üst Kapağı, Sebil Yuvarlak Kapağı (watergart ya da su alma grubu olarak bilinir), Her Sebile Uyumlu Universal Kapak (Su Alma Grubu), Kama (damacanayı delen aparat), Tahliye Seti, Damlalık (atık su kabı), vs.

          Yedek parça stok bilgisi ve siparişleriniz için lütfen sebilinizin arkasında bulunan marka ve modeli belirtiniz. Veya wahatsapp tan fotoğrafını gönderiniz.

2. El tamiri, bakımı, kontrolleri, temizliği ve ozonla dezenfektesi yapılmış, muslukları yenilenmiş, eksik parçaları takılmış, sıcağı ve soğuğu çalışan sebillerdir. İkinci el sebillerimiz piyasadan topladığımız sebillerin içerisinden çok masrafı olmayan, tüm parçalarını tamamlayabileciğimiz, marka ve model olarak güvenebileceğimiz seçtiğimiz sebillerdir.

İkinci el sebillerimiz 6 ay garantili olup, üzerinde kullanım talimatı bulunmaktadır. Garanti, kullanım hatalarını (düşürme, çarpma, kırma, susuz çalıştırma, kullanma talimatına uymama vb.) kapsamaz.

2. El Sebil stok, fiyat ve sipariş için lütfen iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir